مشاور طب سنتی

اهمیت نیاز به مشاوره طب سنتی زمانی قابل درک است که فرد با راهنمایی های مشاور، در یک دوره یک ماهه می تواند بهتر شدن حال عمومی خود را احساس کند.

در مشاوره ها فرد مشاور با تشخیص مزاج ذاتی فرد و مشخص شدن مزاج کنونی وی، به سوء مزاج احتمالی ایشان پی برده و راه کارهای مناسبی برای رفع بیماری ها پیشنهاد می کند.

در مشاوره طب سنتی، فرد مشاوره دهنده باید به علوم مزاج شناسی و مزاج اعضاء اشراف داشته باشد تا بتواند براساس مزاج و سوء مزاج های احتمالی، راهنمایی های تاثیر گذاری را ارائه دهد.

طب سنتی چیست؟

قدمت طب سنتی از زمان پیدایش انسان رقم خورده است، چرا که در طبیعت، همیشه اتفاقاتی رخ داده که باعث آسیب دیدن انسان ها گردیده. بنابراین انسان از زمان خلقت خود با بیماری ها و آسیب دیدگی های زیادی روبرو بوده.

در این بین افرادی بوده اند که جهت درمان هم نوعان خود دست به تحقیق و تفحص می زدند و با آزمون و خطاها، به اکتشافاتی دست پیدا می کردند. در این راستا دیگر افراد در برطرف کردن نواقص یافته های گذشتگان خود بر می آمدند که توانسته اند راه کار ها و داروهایی را ابداء و اختراع کنند که تا کنون نیز از این راه کارها استفاده می شود.

از نگاه طب سنتی بیماری هایی که در طبیعت وجود دارد قطعا داروی آن نیز در طبیعت یافت می شود، کافیست با اندکی تامل و تخصص به آن دست پیدا کرد.

طب سنتی در تعریف WHO :

سازمان جهانی بهداشت WHO، طب سنتی را اینگونه تعریف می‌کند:

دانسته‌ها و مهارت‌هایی که بر اساس نظریه‌ها و تجربه‌های بومی و فرهنگی ملل مختلف به وجود‌ آمده که می‌تواند در بهداشت، پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماران جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار گیرد.

چرا مشاوره طب سنتی الزامیست؟

در زمان لقاح و تشکیل جنین، زوجین تحت تاثیر رژیم غذایی و مزاج خود قرار دارند و مزاج غالب ایشان در نطفه نیز وجود دارد که نطفه قوی تر یا برآیند مزاج ها می تواند مزاج نوزاد را تعیین کند.

نوزاد به دنیا آمده با همان مزاج نطفه شروع به رشد و نمو می کند. چنانچه والدین مزاج فرزند خود را به خوبی و درست تشخیص دهند، می توانند با یک برنامه غذایی مناسب از ابتلاء فرزند خود به بیماری پیشگیری کنند.

افراد گاهی بدون شناخت طبیعت و مزاج خود یا بر اساس لذت، غذاها یا خوراکی هایی را مصرف می کنند که مخالف طبعشان است و باعث تغییر در روند سلامتی ایشان می شود که در طب امروزی به آن بیماری و در طب سنتی سوء مزاج گفته می شود.

اگر افراد با مشاوره طب سنتی مزاج خود را تشخیص داده و با راهنمایی ایشان روند تغذیه خود را تعیین کنند، به راحتی می توانند از بیماری های احتمالی پیشگیری نماید و دوران سالخوردگی را بدون درد و بیماری طی می کند. یا چنانچه به بیماریی مبتلا شوند، رفع آن بیماری راحت تر امکان پذیر است.

علل بیماری ها و نقش مشاوره طب سنتی در رفع آن ها

علل بیماری ها

مشاوره طب سنتی

زمانی که در روز مره زندگی، اصول را بر اساس لذت پایه ریزی کنیم و تمام اعمال و رفتار خود را بر اساس این لذت بردن انجام دهیم؛ بدن ما دچار سر درگمی شده؛ روال طبیعی خود را فراموش می کند.

بدن به مرور زمان، رفتار های اشتباه را جایگزین کرده و سیستم عمل کرد صحیح را فراموش می کند. فرد به این روند تا زمانی ادامه می دهد که بیماری به سراغش آید.

بر اساس طب سنتی؛ هر تغییری در فیزیک اندام یا سیستم گوارش و اعصاب در افراد در مقایسه با هم نوع، هم مزاج و هم سن خود، بیماری یا سوء مزاج تلقی می شود.

مثال:

فردی که مزاج گرم و خشک دارد، چنانچه نسبت به هم نوعان خود وزن بیشتری داشته باشد یا تنش های عصبی بیشتری دارد یا هر تفاوتی که وی را از دیگران متمایز می کند، از نگاه طب سنتی سوء مزاج نامیده می شود.

بیماری زنگ بیداریست.

تا زمانی که در روال عادی زندگی، هیچ خللی ایجاد نشده، رفتارهای اشتباه ادامه دارد؛ اما امان از زمانی که ایرادی در شبکه سلامتی اتفاق بیفتد.

نقش مشاوره طب سنتی در رفع بیماری ها

  بهترین زمان برای مشاوره طب سنتی، قبل از ابتلاء به بیماریست. البته در صورت بیمار شدن نیز مشاور با راه کار هایی که ارائه می دهد، بهترین نتیجه را به دنبال دارد؛ چرا که کار مشاور، ابتدا پیشگیری از ابتلا به دیگر بیماری ها و سپس درمان است. درمان به این معنی که فرد با رعایت اصول و مصرف دارو یا غذاهای تجویز شده در یک دوره زمانی مشخص، بیماری وی بکلی از بین رفته و دیگر نیازی به مصرف دارو نیست.

متاسفانه امروزه اغلب افراد زمانی به فکر مشاوره طب سنتی می افتند که از مشاور، کاری بجز خواندن یک فاتحه بر نمی آید.

در قشم یک روز خانمی هفتادو چند ساله به بنده مراجعه کرد و عنوان کرد که همسرش در بستر بیماریست پیشنهاد شما برای درمان ایشان چیست؟

بیماری هایی که مبتلا بود را گفت:

آلزایمر شدید دارد. بی اختیاری ادرار امانش را بریده. در غشا مغزش حفره ایی ایجاد شده و تجمع رطوبات باعث آزارش می شود، هر سه روز یک قرص اندازه یک عدس باید یخورد تا این رطوبات خشک شوند. قند خون بالایی دارد، به همین خاطر یکی از چشمانش نابینا شده.

اولین راهی که به ذهنم رسید گفتم: بهترین راه خوردن هویج آب پز هست. 

اجازه نداد که صحبتم تمام شود؛ گفت

من این همه دارو بهش میدم خوب نشده تو میگی هویج بخوره. دندان نداره که هویج بخوره .

بلند شد رفت. متوجه شدم که کلمه آب پز را نشنیده.

در حین رفتن غرغر کنان می گفت:

من را بگو برای زخم بسترش هم دارو می خواستم.

این هم دیدگاه عموم به مشاوره طب سنتی.

اصول مشاوره طب سنتی بر اساس اصلاح رفتارهای اشتباه و اصلاح تغذیه است. بدین معنی که مشاور ابتدا راه درمان را، آموزش نحوه صحیح زندگی بر اساس مزاج فرد می داند؛ سپس تجویز دارو.

متاسفانه اکثر مردم بدون اطلاع از عوارض و پیامدهای داروهای گیاهی، مصرف روزانه این سموم خوش خط و خال را در برنامه خود گنجانده اند. برخی دیگر نیز از این گروه تقلید کرده و مشکلات بسیاری گریبان گیرشان می شود.

چند روز پیش یک خانم حدودا پنجاه ساله به دفتر من مراجعه کرد و از درد کبد به خود می پیچید. عنوان کرد:

به پیشنهاد یکی از دوستان برای اولین بار دمنوش دارچین و زنجبیل خورده ام، و چند روز است که تمام آزمایشات و سنو و دیگر موارد تشخیصی را انجام داده ام، اما همگی متفق القول گفته اند که هیچ مشکلی در کبد شما دیده نمی شود.

در حالی که ایشان اضافه وزن خیلی زیادی نیز داشت که این خود هشدار چرب بودن کبد را می داد. با معاینه و بررسی زبان ایشان، معلوم شد که وی در اثر حرارت بالای کبد، به این مشکل دچار شده . 

 

زندگی بر اساس مزاجنحوه عملکرد مشاور طب سنتی

تشخیص و تدبیر سوء مزاج در طب سنتی ایران بر اساس مزاج شناسی بنا نهاده شده.

فرد مشاور ابتدا با معاینه فیزیکی و سوالاتی که از فرد می پرسد سعی در تشخیص مزاج او را دارد. پس از تشخیص مزاج، سولاتی درباره وضعیت کنونی فرد می پرسد تا به سوء مزاج های احتمالی فرد پی ببرد. 

سوالات عموما در مورد رفتارهاست. هم چنین چهره شناسی و ظاهر افراد نیز می تواند در تشخیص مزاج بسیار تعیین کننده باشد، که بعضا در مشاوره های تلفنی از فرد عکس هایی از کف دست یا چهره و یا زبان فرد درخواست می شود.

آیا طب سنتی قادر به درمان بیماری ها است.

طب سنتی در اغلب کشورهای پیشرفته برای درمان بیماری ها حرف اول را می زند و سیاست دولت ها بر این است که بیماری باید از بین برود و شخص بیمار کمترین مراجعه را به درمانگاه داشته باشد.

از آنجایی که اغلب ویروس های عامل بیماری که اکنون در طبیعت وجود دارد، از صدها سال یا هزاران سال پیشتر نیز وجود داشته است و انسان با این ویروس ها درگیر بوده. همانگونه که پیشینیان ما توانسته اند بر آن ها غلبه کنند نشانه این است که داروی درمان بیماری، در طبیعت وجود دارد.

طب سنتی ایران با قدمتی چندین هزار ساله، با وجود افراد سرشناسی که به جامعه جهانی معرفی کرده است؛ توانایی خود را به جهانیان ثابت کرده.

به عنوان مثال: عقیلی خراسانی در چهار صد سال پیش نوعی جراحی را در کتاب خود شرح داده که این نوع جراحی تا کنون به عنوان کامل ترین راه برای جراحی عضو مورد نظر شناخته شده.

  • چرا باید از مشاوره طب سنتی بهره بگیریم

    • برای بهره گیری مناسب و حداکثری از خواص گیاهان دارویی
    • برای اطلاع از بهترین ترکیب گیاهان برای بیماری ها
    • برای پیشگیری از عوارض احتمالی که در اغلب گیاهان دارویی وجود دارد
    • برای اطلاع از نحوه دقیق مصرف و دوز گیاهان دارویی برای دستیابی به حد اکثر اثر بخشی دارو

آن دسته از عزیزانی که مایل به مشاوره هستند، می توانند از طریق تماس تلفنی یا صفحات مجازی با مشاورین ما مشکل خود را در میان گذاشته تا با اصلاح رفتار های اشتباه و تغییر روند تغذیه، به ایشان در روند دست یابی به سلامتی کمک نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *